top of page
Suche
 • AutorenbildFisnik Komoni

Pija për pastrimin e mushkërive


Kushdo që vuan nga një sëmundje e mushkërive, i cili dikur ka pirë duhan ose është duhanpirës pasiv, duhet të zgjedhë ushqimet e tij me kujdes. Sepse me një dietë të caktuar, shëndeti i mushkërive mund të ndikohet shumë mirë. Ushqimi i shëndetshëm furnizon trupin me lëndët ushqyese dhe substancat vitale me të cilat mushkëritë mund të pastrojnë veten e tyre dhe rigjenerohen. Në të njëjtën kohë, një dietë miqësore ndaj mushkërive është e lirë nga përbërësit që mund të dëmtojnë mushkëritë ose të pengojnë shërimin e tyre. Pija e përditshme për pastrimin e mushkërive është një përbërës i rëndësishëm i një diete miqësore për mushkëritë.


Pija e përditshme për mushkëritë e shëndetshme

Në vijim po prezantojmë një pije që njihet si një "pije pastruese e mushkërive". Është një hyrje e shkëlqyeshme për një dietë të shëndetshme dhe mund të pihet çdo ditë. Sigurisht, jo vetëm mushkëritë përfitojnë nga kjo pije, por - siç është zakon me masat natyrore - i gjithë organizmi.


Ndotja e madhe e mjedisit shkakton probleme për mushkëritë, por edhe zakone të këqija, veçanërisht pirja e duhanit, pirja pasive e duhanit, avullimi dhe avullimi pasiv, natyrisht. Përparimet mjekësore nuk çuan në ndonjë ndryshim në fushën e sëmundjeve të mushkërive. Situata sot vështirë se është ndryshe nga sa ishte njëqind vjet më parë. Përkundrazi, sëmundjet e mushkërive janë në rritje.


Sigurisht, një predispozitë përkatëse gjenetike ose kushtet e jetesës në fëmijëri gjithashtu kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve të mushkërive. Sidoqoftë, mënyra juaj e jetës dhe dieta gjithashtu kanë një ndikim të rëndësishëm në gjendjen e mushkërive.


Sa më shëndetshëm të hani, aq më mirë funksionojnë mushkëritë tuaja, aq më mirë ato mund të mbrojnë veten nga ndikimet e dëmshme dhe aq më mirë mund të rikuperohen dhe rigjenerohen. Mbështetni trupin tuaj në mënyrë që ai të shkatërrojë indet e sëmura të mushkërive dhe të ndërtojë inde të shëndetshme të mushkërive!


Tre përbërësit kryesorë

Tre përbërësit kryesorë në pijen pastruese të mushkërive janë kurkuma xhenxhefili dhe qepa. Të tre kanë veti të jashtëzakonshme dhe kanë një efekt jashtëzakonisht pozitiv në shëndetin e mushkërive, por edhe në shëndetin e përgjithshëm. Secili prej tre ushqimeve është një përfitim shëndetësor në vetvete. Sidoqoftë, kur kombinohen me njëri-tjetrin, efektet e tyre duket se shumëfishohen, veçanërisht në mushkëri.


Kurkuma për pastrimin e mushkërive

Kurkuma ka kohë që është zhvilluar në një lloj ilaçi të gjithanshëm. Vështirë se ekziston një problem shëndetësor mbi të cilin Kurkuma nuk mund të ketë efekt pozitiv. Rrënja e verdhë nga rajoni i Azisë Juglindore ka aq shumë përfitime shëndetësore sa do të kërkonte një libër për të renditur pronat e tij. Për shembull, ka efekte anti-inflamatore, antioksiduese, detoksifikuese, rregulluese të tretjes, hollimit të gjakut, uljes së kolesterolit, antivirale, antibakteriale dhe anti-kancer. Sigurisht, shumica e këtyre vetive gjithashtu përmirësojnë shumë shëndetin e mushkërive.


Tani ka studime të shumta që tregojnë mënyra të ndryshme se si Kurkuma ose përbërësi aktiv i saj kurkumina mund të mbrojë mushkëritë. Nikotina, për shembull, çon në rritjen e stresit oksidativ në indet e mushkërive dhe në të njëjtën kohë zvogëlon numrin e antioksidantëve të vetë trupit. Kurkumina tani zvogëlon stresin oksidativ dhe çon në një rritje të antioksidantëve të vetë trupit.


Në një përmbledhje të efekteve mbrojtëse të kurkuminës në mushkëri, studiuesit indianë shkruan në 2007 që bazuar në rezultatet e studimit të disponueshëm, kurkumina madje mund të përdoret si një agjent anti-inflamator jo-steroide në sëmundjet inflamatore të mushkërive, të tilla si fibroza pulmonare, COPD ose astma. Përveç vetive të dobishme, kurkumina është jo toksike, natyrale dhe ka një profil të shkëlqyeshëm sigurie.


Në vitin 2020, u shfaq një studim iranian në të cilin lexohej: Aktiviteti shumë i mirë anti-tumor i kurkuminës çon në përdorimin e tij në kancere të ndryshme. Kurkumina duket të jetë veçanërisht e dobishme në kancerin e mushkërive. Ajo promovon autofaginë e qelizave të shëndetshme (detoksifikimin e qelizave), apoptozën (programin e vetëvrasjes së qelizave kancerogjene) dhe zvogëlon qëndrueshmërinë dhe përhapjen e qelizave të kancerit të mushkërive. Kurkumina madje e bën kancerin më të ndjeshëm ndaj kimioterapisë, në mënyrë që të mund të përdoret (në konsultim me mjekun) së bashku me terapitë konvencionale.


Kurkumina madje mund të jetë e dobishme në trajtimin e tuberkulozit - një sëmundje bakteriale e mushkërive. Substanca e verdhë aktivizon mbrojtjen e trupit aq mirë sa bakteret që e shkaktojnë atë mund të luftohen më shpejt.


Xhenxhefili mbron mushkëritë

Më shpesh, xhenxhefili merret kur stomaku është nervoz, pasi mbron rreshtimin e stomakut, lufton të përzierat dhe mund të parandalojë ulcerat e stomakut. Përveç kësaj, xhenxhefili ka efekte të forta antioksiduese dhe anti-inflamatore. Në veçanti mushkëritë janë të ekspozuara ndaj një sulmi të vazhdueshëm të substancave të dëmshme nga ajri që thithim. Xhenxhefili mund të kundërshtojë radikalet e lira dhe proceset inflamatore që rezultojnë dhe të mbrojë mushkëritë në përputhje me rrethanat.


Substancat e tij të mprehta gjithashtu ndihmojnë në heqjen e mukusit dhe ndotësve nga mushkëritë. Meqenëse ka një efekt relaksues në muskujt bronkial, xhenxhefili është gjithashtu një masë e dobishme për astmën.


Qepë për kancerin e mushkërive dhe alergjitë e frymëmarrjes

Substancat specifike bimore të qepëve (p.sh. quercetin) kanë një efekt kaq pozitiv në shëndetin e mushkërive saqë në vendet anglishtfolëse thuhet: „An onion a day keeps lung cancer away“ - ​​një qepë në ditë mban larg kancerin e mushkërive.


Një studim nga Universiteti i Hawaii tregoi se mbi 1000 njerëz (gjysma ishin të shëndetshëm, gjysma tjetër kishin kancer të mushkërive), nga njëra anë, që pirja e duhanit ishte arsyeja kryesore për zhvillimin e kancerit të mushkërive, por, nga ana tjetër, që konsumi i shtuar i qepëve (gjithashtu i grejpftutave dhe mollëve) mund të mbrojë nga kanceri i mushkërive. Sa më shumë qepë të kishte një person në dietën e tij, aq më pak kishte gjasa të gjendej tek pacientët me kancer të mushkërive. Vetëm 20 g qepë në ditë ulin rrezikun e kancerit të mushkërive në gjysmë.


Në rastin e alergjive që manifestohen përmes rrugëve të frymëmarrjes, çlirohen sasi të tepërta histamine, e cila nga ana e saj nxit inflamacionin dhe shkakton simptomat e zakonshme alergjike (rrufë, kollë, formim i mukusit, etj.). Kuercetina nga qepët, megjithatë, mund të pengojë çlirimin e histaminës dhe kështu mund të përdoret si një agjent natyral anti-alergjik.


Receta për pijen për pastrimin e mushkërive

Përveç tre përbërësve kryesorë të përmendur më lart, ju duhet vetëm ujë dhe një ëmbëlsues i zgjedhjes suaj për pije pastruese të mushkërive. Së pari ju bëni një lloj shurupi që mbahet në frigorifer.

Tani merrni dy lugë gjelle dy herë në ditë, mundësisht dy orë para ose pas vaktit, p.sh. mëngjes dhe mbrëmje.


Përbërësit

 • 2 luge gjelle pluhur kurkuma ose 2.5 luge gjelle rrënjë te fresket te kurkumës te grire

 • 400 g qepë të copëtuara

 • 1 copë xhenxhefili në madhësi të gishtit të madh të grira

 • 400 g mjaltë

 • 1 litër ujë

 • 1 luge gjelle vaj kokosi ose ndonje vaj tjeter (opcionale)

 • ¼ luge caji piper i zi nga mulliri (opcionale)

Shënim: Meqenëse disa përbërës aktivë - veçanërisht nga kurkuma- treten në yndyrë, ne rekomandojmë që të shtoni 1 lugë gjelle vaj kokosi në përzierje (ose një vaj tjetër të zgjedhur nga ju). Piperi i zi gjithashtu thuhet se rrit bio-disponueshmërinë e kurkuminës (një përbërës që gjendet në kurkuma) kështu që mund të shtoni 1/4 lugë çaji piper të zi. Sidoqoftë, receta origjinale e pijes është pa këto dy përbërës.


Përgatitja

 • Hidhni mjaltin në ujë dhe lëreni të ziejë.

 • Shtoni xhenxhefilin dhe qepët në ujë të valë

 • Shtoni kurkumën (si dhe yndyrën dhe piperin) dhe zvogëloni nxehtësinë në mesatare.

 • Lëreni përzierjen të ziejë derisa sasia të jetë zvogëluar përgjysmë.

 • Derdhni përzierjen përmes një sitë të imët në një enë qelqi të mbyllshme dhe lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.

 • Vendosni pijen për pastrimin e mushkërive, e cila tani duket më shumë si një shurup, në frigorifer.

Përdorimi

Merrni dy lugë gjelle dy herë në ditë, mundësisht dy orë para ose pas vaktit, p.sh. mëngjes dhe mbrëmje.


Forma të tjera të aplikimit janë gjithashtu të mundshme

Formula për pijen pastruese të mushkërive u krijua për ta bërë marrjen ditore të tre përbërësve sa më të lehtë të jetë e mundur. Sidoqoftë, lehtë mund të konsumoni kurkuma, xhenxhefil dhe qepë në mënyra të tjera - gjithashtu në formë natyrore dhe natyrisht pa ëmbëlsues.


Ndërsa zakonisht nuk ka pyetje në lidhje me përdorimin e qepëve, gatimi me xhenxhefil dhe kurkuma nuk është ende aq i përhapur. Xhenxhefili, për shembull, mund të integrohet mrekullisht imët në sallata frutash (ose me perime), ose thjesht mund të përzieni një copë xhenxhefil në ujë të nxehtë dhe të pini "çajin".


Meqenëse ka studime mbi kurkumën që tregojnë se disa nga përbërësit aktivë fitojnë bio-disponueshmëri në formë të gatuar, ju mund të alternoni këtu dhe të përdorni kurkumën ndonjëherë të papërpunuar, ndonjëherë të zier.

 
Ti dëshiron të bësh vetë diçka për shëndetin tënd duke ndryshuar ushqimin dhe mënyrën tënde të jetesës? Duke klikuar në linkun më poshtë, ti je i mirëpritur të më shkruash një mesazh dhe unë do të kontaktoj ty për të caktuar një takim online për një konsultë fillestare falas.
 

Këto informacione janë të shkruara në bazë të njohurive dhe ndërgjegjes sonë me të mirë. Ato ekskluzivisht kanë për qëllim ata që janë të interesuar për trajnime të mëtejshme dhe nuk duhen të kuptohen në asnjë mënyrë si udhëzime diagnostikuese ose terapeutike. Ne nuk marrim asnjë përgjegjësi për dëmtimin e çfarëdo lloji që lind drejtpërdrejt ose indirekt nga përdorimi i informacionit. Nëse dyshoni për sëmundje, ju lutemi këshillohuni me mjekun ose mjekun alternativ.

 

Fisnik Komoni është “Këshillues për ushqim dhe shëndet të përgjithshëm” i trajnuar dhe çertertifikuar nga Akademia e Mjekësisë Natyrore (AKN Akademie der Naturheilkunde) në Zvicerr.


177 Ansichten

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Tërshëra - Një nga drithërat më të shëndetshëm

Nga të gjitha llojet e zakonshme të grurit, tërshëra është ndoshta më e mira dhe e shëndetshme deri tani. Tërshëra dhe, natyrisht, thekon tërshëre janë të ulëta në gluten dhe në të njëjtën kohë dukshë

bottom of page