top of page
Suche
  • AutorenbildFisnik Komoni

Gjumi - shtyllë e shëndetit

Gjumi jo i rregullt - shkaktar per shume probleme


Lodhja është pararendëse e çdo lloj sëmundjeje, qofte kancer, sumundje zemre, apo AIDS. Edhe pse funkcioni i reduktuar i melcise apo nje sistem imunitar i dobesuar apo ushqimi i tepruar, mund te shkaktojne lodhjen, ne te shumten e rasteve shkaktari kryesor i saj (lodhjes) eshte mungesam e gjumit te mire, pra mungesa e gjumit para mesnates (para ores 00:00).


Disa nga proceset pastruese me te rendesishme te trupit kryhen nga ora 22:00 deri 00:00 (pra 2 ora para mesnates). Ka dy lloje gjumi. Gjumi para mesnates (para ores 00:00) dhe gjumi pas mesnates (pas ores 00:00). Gjumi para dy oreve te mesnates (pra nga ora 22:00 deri 00:00) quhet “gjumi i thelle” apo “gjumi i bukur”. Gjumi i thelle zgjat afersisht nje ore, kryesisht nga ora 23:00 deri ne mesnate. Gjate gjumit te thelle ju jeni ne nje gjendje te vetedijshme dhe pa enderra, ku sasia e marrjes se oksigjenit nga trupi ulet per rreth 8%. Rigjenerimi dhe rrellaksimi qe arrihet gjate kesaj ore te gjumit te thelle, eshte gati tre here me i thelle dhe i efektshem se sa tek gjumi i gjate pas oreve te mesnates (kur sasia e marrjes se oksigjenit nga trupi rritet perseri).

Gjumi i thelle nuk ndodh pothuajse kurr pas mesnates. Dhe nese ndodh atehere vetem nese ju fleni se paku dy ore para mesnates. Nese ju vazhdimisht e humbisni fazen e gjumit te thelle, atehere ju e lodhni trupin dhe mendjen tuaj deri ne ate mase, sa trupi juaj eshte i paafte ti rezistoj stresit. Trupi reagon ndaj stresit duke prodhuar hormonet stresore si Adrenalina, Korisoli dhe Kolesteroli dhe keshtu trupit per nje kohe te shkurte ka shume energji. Mirpo kjo energji eshte artificiale. Dhe qe ju pastaj ta mbani artificialisht kete lloj te energjise ne trup eshte e mundur qe ju te lakmoni ne stimulues nervor sic jane cigaret, kafja, caji, embelsira, alkohol, pije te ndryshme energjike etj. Dhe kur rezervat energjike te trupit te jane harxhuar si pasoje vjen lodhja kronike.


Kur ju ndiheni te lodhur, atehere te gjitha qelizar e trupit tuaj jane te lodhura, jo vetem mendja e juaj. Thene me sakt nga mungesa e energjise vuajne edhe organet tuaja, sistemi i tretjes, sistemi nervor etj dhe ato nuk mund te funkcionojne sic duhet. Kur jeni te lodhur, truri juaj nuk merr mjaftueshem uje, glukoze, oksigjen dhe aminoacide, te cilat jane burimet ushqimore kryesore te trurit. Kjo situate mund te qoj ne probleme te shumta für mendjen, trupin dhe sjlejen tuaj.


Mjeket e Universitetit te Kalifornise ne San diego kane zbuluar se mungesa e disa oreve te gjumit nuk ju men juce te ndiheni te lodhur vetem ne diten tjeter, por gjithashtu dobeson sistemin tuaj imunitar, per cka trupi behet me i prirur për infekcione te ndryshme. Dhe kur sistemi imun - pershkak te lodhjes - cdo here e me shume dobesohet, atehere trupi nuk mund ta mbroje veteveten nga bakteret, mikrobet dhe viruset dhe poashtu trupi nuk ja del ti hudhe jashte mbeturinat e mbledhura ne trup. Pra kur nuk rrespektohet nje nevoje e tille e trupit atehere vjen deri tek crregullimi i Bioritmit natyral te trupit dhe si pasoje mund te kete edhe crregullime ne trup, te cilat u permenden me larte.


Ne nje studim te bere me mbi 18 000 testpersona per rreth vite nga nga nje grup shkenctaresh ne Universitetin Columbia, duke marre parasysh edhe faktore tjer qe shkaktojne mbipeshe erdhi ne kete perfundim:

  • Tek personat me më pak se kater ore gjume gjate nates rritet rreziku per mbipeshe per 73%, ne krahasim me personat te cilet flene shtate der nente ore gjate nates

  • Nje mesatare prej pese oresh gjume gjate nates, rrit rrezikun per mbipeshe per 50%

  • Nje mesatare prej gjashte oresh gjume gjate nates, rrit rrezikun per mbipeshe per 50%

Prandaj gjumi i mjaftueshem eshte kërkesë e rëndësishme per te rikthyer shendetin e trupit dhe mendjes. Mundoheni te shkoni te fleni para ores 22:00 dhe te zgjoheni ne mes ores 06:00 dhe 07:00 apo edhe me heret, nesu ju nuk keni nevoje per shume gjume. Pra qe trupi te kryej pastrimet nga toksinat atehere eshte i nevojshem nje gjume i rregullt. Kjo eshte koha me e mire kur trupi ka nevoje per gjume. Poashtu eshte shume mire nese ju nuk keni perdorni ore me zile per zgjim, per te mos prish ciklin natyral te gjumit.


(Arikull nga libri “The Amazing Liver and Gallbladder Flush”, A. Moritz)

 
Ti dëshiron të bësh vetë diçka për shëndetin tënd duke ndryshuar ushqimin dhe mënyrën tënde të jetesës? Duke klikuar në linkun më poshtë, ti je i mirëpritur të më shkruash një mesazh dhe unë do të kontaktoj ty për të caktuar një takim online për një konsultë fillestare falas.
 

Këto informacione janë të shkruara në bazë të njohurive dhe ndërgjegjes sonë me të mirë. Ato ekskluzivisht kanë për qëllim ata që janë të interesuar për trajnime të mëtejshme dhe nuk duhen të kuptohen në asnjë mënyrë si udhëzime diagnostikuese ose terapeutike. Ne nuk marrim asnjë përgjegjësi për dëmtimin e çfarëdo lloji që lind drejtpërdrejt ose indirekt nga përdorimi i informacionit. Nëse dyshoni për sëmundje, ju lutemi këshillohuni me mjekun ose mjekun alternativ.

 

Fisnik Komoni është “Këshillues për ushqim dhe shëndet të përgjithshëm” i trajnuar dhe çertertifikuar nga Akademia e Mjekësisë Natyrore (AKN Akademie der Naturheilkunde) në Zvicerr.


69 Ansichten

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Tërshëra - Një nga drithërat më të shëndetshëm

Nga të gjitha llojet e zakonshme të grurit, tërshëra është ndoshta më e mira dhe e shëndetshme deri tani. Tërshëra dhe, natyrisht, thekon tërshëre janë të ulëta në gluten dhe në të njëjtën kohë dukshë

bottom of page