top of page
Suche
 • AutorenbildFisnik Komoni

Aciditeti dhe Alkaliteti

Ndikimet e acidit (thartines) te larte ne trup dhe mundesit per ta zvogelu


Cka eshte “rregullimi acid / baze alkaline” ne trup?

Rregullimi Acid / Baze ne trup rregullon raportin Acid / Baze ne trup. Raporti ideal Acid / Baze alkaline ne trup eshte 20:80. Do te thote ne gjendje normale qe trupi yne te funkcionoje sic duhet dhe qe ne te mos kemi probleme shendetesore (fizike dhe psiqike) eshte e nevojshme qe aciditeti te jete 20 % kurse baza alkaline 80%.

Raporti i balancuar Acid / Baze nuk eshte i rendesishme vetem per dukje te jashtme (figure te mire, lekure te mire, rritje e shendoshe e flokeve). Ky raport eshte i nje rendesie te madhe per shendetin ne teresi.


Njesia per matjen e raportit acid / baze eshte e ashtuquajtura “Vlera pH”. Kjo vlere jep forcen e nje acidi apo baze. Vlerat e pH-se shkon nga pH 1 (shume acidik), pH 7 (neutral) deri te pH14 (shume bazik).


Qe sistemet tona trupore te funkcionojne si duhet ato kane nevoje per kushte specifike te pH-se. Vetem atehere ato mund ti permbushin detyrat e shumta qe i kane  ne organizem. Keshtu pershembull lukthi ka nevoje per nje vlere te pH-se ndryshe nga pankreasi. Zorra e holle poashtu ka vlere te ndryshme nga zorra e trrashe. Keshtu te gjitha organet dhe pjese te trupit kane vlera speciale te pH-se, qe ato te funkcionojne optimalisht.


Si vjen deri te acidi apo thartina e larte ne trup?

Në prani të një problemi shendetesor, mund të supozohet se trupi është i mbiacidituar. Nga pikëpamja e mjekësisë natyrore, nuk ekziston një sëmundje e vetme që nuk bazohet në mbiaciditifikimin e trupit.


Fatkeqësisht, ushqimi dhe mënyra e jetesës moderne çojnë automatikisht në një ndryshim të pafavorshëm të raportit acid-bazë në drejtimin acidik. Çdo ditë shumë më shumë acide futen në trup sesa baza. Shumë më shumë acide futen në trup sesa trupi mund ti hudhë ato jashtë. Ky mbingarkim acidik ngarkon mekanizmat e kontrollit të ekuilibrit acido-bazë dhe kështu vjen deri tek një mbiacidifikim i trupit i shkaktuar nga një ushqim acidik dhe mënyra e jetesës e gabuar. Rezultatet pastaj jane: probleme shëndetësore si: lodhja, alergjitë, tensioni i lartë i gjakut, depresioni, çrregullimet e qarkullimit të gjakut, inflamacionet, rënja e flokëve, problemet e lëkurës, sëmundjet kardiovaskulare, dhimbja e kokës, osteoporoza, çrregullimet e përqendrimit, sëmundjet reumatike, mbipesha, çrregullim i sistemit të tretjes, etj.

Kur ekuilibri acid-bazë i organizmit është jashtë ekuilibrit, atëher vije tek ndryshimi i mjedisit në trup, i cili mund të ndikojë në të gjitha funksionet dhe proceset metabolike dhe kështu sistemi imunitar humbet efikasitetin e tij. Shpërndarja optimale e bazës së acidit në trup është një parakusht i rëndësishëm për funksionimin e shëndetshëm të qelizave dhe organeve dhe kështu për shëndetin tonë.


Gjatë proceseve metabolike ne trup  lirohen acidet (thartina). Poashtu keto acide futen ne trup edhe nga jashte permes ushqimit apo por edhe stresit. Normalisht keto acide me ndihme te bazave alkaline neutralizohen dhe permes organeve te jashteqitjes (lekure,veshka, melcia, zorre etj) hudhen jashte. Mirpo si pasoje e ushqimit te gabuar dhe menyres se te jetuarit ne trup lirohen me shume acide se sa baze alkaline qe ka trupi ne dizpozicion per te neutralizuar keto acide. Keshtu jo te gjitha acidet mund te hudhen jashte dhe keshtu vjen deri te aciditimi i trrupit apo thene ne gjuhen popullore “thartina ne trrup”.


Bilanci i shëndetshëm acid-bazë alkaline: Detyra kryesore e ekuilibrit acid-bazë është të mbajë të gjitha zonat e trupit në diapazonin e tyre optimal të pH. Për ta arritur këtë, trupit i duhen shumë më tepër baza sesa acidet. Prandaj, raporti optimal midis acidit dhe bazës do të ishte 20: 80%. Nëse është kështu, gjithçka është në rregull.


Bilanci i crregulluar acid-bazë alkaline: Acidimi i tepërt i trupit përshkruan një situatë në të cilën raporti acid-bazë është zhvendosur përgjithmonë në drejtim të gabuar. Raporti acid-bazë nuk është atëherë 20:80, por mbase 40,60. apo edhe 70:30. Sa më shumë që raporti të larhohet nga nevojat aktuale të trupit, aq më shumë baza i mungojnë trupit për të neutralizuar acidet që janë të tepërta.

Deacidifikimi gjithëpërfshirës i trupit - i shoqëruar nga një ushqim i shëndetshëm dhe mënyrë të mirë të jetesës në të ardhmen, mund të kthejë kahjen e moshës dhe sëmundjes. Deacidifikimi i trupit mund të ndihmojë trupin të rimarrë vitalitetin, performancën dhe fuqin jetësore e tij.


Cfare ndikimi ka aciciteti apo thartina e larte ne trup?

Raporti ideal Acid / Baze alkaline ne trup eshte 20:80. Do te thote ne gjendje normale qe trupi yne te funkcionoje sic duhet dhe qe ne te mos kemi probleme shendetesore (fizike dhe psiqike) eshte e nevojshme qe aciditeti te jete 20 % kurse baza alkaline 80%. Pra ne kete raport 20:80 cdo organ funkcionon ne menyre optimale dhe njeriu eshte i shendetshem.


Mirpo nese ky raport fillon te zhvendoset ne anen e gabuar (si pasoje e ushqimeve te gabuara dhe menyres se te jetuarit), pra nese acidi ne trup kalon mbi vleren 20 % atehere fjala eshte per  thartinen e tepruar ne trup e cila ngadal por sigurt i ben njerezit te sumure!


Trupi reagon nga acidi i larte ne trup ne menyra te ndryshme. Nese raporti normal 20:80 peson vetem nje zhvendosje minimale atehere edhe ndikimet apo symptomet (semundjet) ne trup jane te vogla. Mirpo sa me shume qe raporti normal 20:80 peson zhvendosje (pra baza alkaline ne trup zvogelohet mirpo thartina rritet) aq me te medhaja dhe serioze jane edhe reagimet e trupit ne forme te symtomeve dhe semundjeve te ndryshme! Ne fillim mund te jene pershembull simptomet si:

 • Probleme me gjumin

 • Probleme me lekure

 • Renje flokesh

 • Celolit

 • Mbipeshe

 • etj

Nese Vlera e acidit ne trup rritet akoma me shume atehere mund te shfaqen semundje serioze si:

 • Semundje te lukthit dhe zorres

 • Semundje fungale (Kerpurdhat)

 • Reume

 • Artroze

 • Depresion

 • Semundje te nyjeve dhe eshtrave

 • Semundje te unazave

 • e shume e shume te tjera


Vlen te theksohet fakti se sa me shume te zhvendoset raporti acid / baze aq me te rende jane simptomet. Kjo eshte edhe e llogjikshme pasiqe trupi yne ben cmos per te na shpetuar ne, duke na derguar simptoma te ndryshme. Mirpo fatkeqesisht keto simptoma injorohen nga njerezit deri ne ate mase qe trrupi eshte i detyruar te na dergoj ne simptome (semundje) edhe me te renda per te vetem nje arsy. Per te na shpetuar!

Cfare mund te beni per ta balancuar raportin acid / baze ne trup?


Fatkeqesisht si pasoje e nje jete dhe ushqimi qe krijon acid vjen deri te çrregullim i vleres normale acid / baze e cila siq thame eshte 20:80. Sidomos zakonet se si hame dhe pijme bejne qe trupi yne te aciditohet. Ne hame shume ushqime qe krijojne acid si pershembull:

 • Miell te bardhe

 • Sheqer

 • Produkte qumshti

 • Produkte mishi dhe suxhuku

poashtu edhe pijme pije qe krijojne acide si pershembull:

 • Limonada

 • Kafe

 • Caj (sidomos te zi)

 • Eistee (caj i ftofte)

 • Kola

 • Alkohol

 • etj

Mirpo edhe cdo lloj i strresit dhe mendimeve negative, konsumimi i pakontrolluar i medikamenteve si dhe faktore tjere bejne qe trupi yne te aciditohet ne mase te madhe.


Prandaj qe te balancojme raportin Acid / Baze alkaline ne trup mund te konsiderohen keshillat e meposhtme:

 • Afatgjate te ndryshohet menyra e ushqimit nga ushqimet acide ne ushqime bazike

 • Mundesisht te heqet dore nga ushqimet e gatshme dhe te perpunuara

 • Te pihen mundesisht 2 litra uje te paster te pa gazuar

 • Trupi te perkrahet ne hudhjen jashte te acideve te shumta ne trup te mbledhura gjate gjithe jetes, si p.sh:

  • Banjo e shputave te kembeve: Te merret nje legen dhe te mbushet me uje te nxehte. Ne te te hudhen sode e bikarbonit. Per cdo liter uje te hudhen diku 3 luge te vogla te cajit sode bikarboni. Futni kembet ne legen beni banjo per 30 min perderisa jeni duke lexuar ndonje liber apo shikur TV. 

  • Vlen te theksohet qe shputat e kembeve ndyshe quhen edhe Veshka e trete kjo per faktin se gjendrat e djerses se kembeve mundesojne hudhjen jashte te acidit te tepruara dhe te teksinave tjera.

 • Te behet aktivitete te lehta trupore- mundesisht ne ajer te paster

 • Kercimi ne trampolin cdo dita nga dhjete minuta eshte nje menyre e shkelqyer per ti liruar acidet nga trupi. Kercimi ne trampolin i ndihmon trupit qe ti dergon toksinat  nga enet limfatike (acidet qe lirohen nga te gjitha qelizat e trupit si pasoje e metabolizmit mblidhen ne enet limfatike) ne organet e jashteqitjes. Ja vlen nje investim ne nje trampolin, te cilen mund ta vendosni ne oborrin e shtepise apo edhe diku brenda ne shtepi apo banese. Pervec kesaj edhe  femijet do te ndihen shume mire me “lodren” e re :). Pra nje investim per te tere familjen.

 • Masazha e trupit per 5 min ne dit permes nje furrce trupore ndihmon poashtu percjelljen e toksinave nga enet limfatike ne organet e jashteqitjes.

 • Frymarrja e thelle poashtu liron acidin nga trupi. Ndikimet positive te frymarrjes per raportin acid /baze ne trrup fatkeqesisht nënçmohen nga shumica e njerezve. Edhepse te gjjithe e dine qe gjate nxerrjes jashte te frymarrjes lirohet dikosidi i karbonit, ata shume pak i kushtojne rendesi frymarrjes. Mund te praktikohet ky ushtrim frymarrjeje marre nga praktikat e Joges (Yoga)

  • Ne nje vend te qete merrni fryme ngadale per 3 minuta dhe gjate frymarrjes shikoni me kujdes dhe te relaksuar se si ju po merrni fryme. 

  • Pastaj pas 3 minutave gjate frymemarrjes filloni te numeroni deri ne 4 dhe poashtu gjate frymenxerrjes deri ne 4. Kete perseritne 15 here. 

  • Dhe ne fund perseri merrni fryme qete per 3 minuta duke ndjere se si ju po merrni fryme qetesisht.

 • Te shmanget stresi

 • Mos ju jipni hapesire mendimeve negative


Permes linkut meposhte ju mund ta printoni ne A3 nje pasqyre te ushqimeve alkaline dhe acidike. Kliko ketu per te hapur pasqyren!


Keshille: Plani te printohet ne A3 dhe te varet diku ne kuzhine (p.sh. une e kam varur ne dere te frigoriferit) ku mund ta shikohet cdo dite.

 
Ti dëshiron të bësh vetë diçka për shëndetin tënd duke ndryshuar ushqimin dhe mënyrën tënde të jetesës? Duke klikuar në linkun më poshtë, ti je i mirëpritur të më shkruash një mesazh dhe unë do të kontaktoj ty për të caktuar një takim online për një konsultë fillestare falas.
 

Këto informacione janë të shkruara në bazë të njohurive dhe ndërgjegjes sonë me të mirë. Ato ekskluzivisht kanë për qëllim ata që janë të interesuar për trajnime të mëtejshme dhe nuk duhen të kuptohen në asnjë mënyrë si udhëzime diagnostikuese ose terapeutike. Ne nuk marrim asnjë përgjegjësi për dëmtimin e çfarëdo lloji që lind drejtpërdrejt ose indirekt nga përdorimi i informacionit. Nëse dyshoni për sëmundje, ju lutemi këshillohuni me mjekun ose mjekun alternativ.

 

Fisnik Komoni është “Këshillues për ushqim dhe shëndet të përgjithshëm” i trajnuar dhe çertertifikuar nga Akademia e Mjekësisë Natyrore (AKN Akademie der Naturheilkunde) në Zvicerr.


213 Ansichten

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Tërshëra - Një nga drithërat më të shëndetshëm

Nga të gjitha llojet e zakonshme të grurit, tërshëra është ndoshta më e mira dhe e shëndetshme deri tani. Tërshëra dhe, natyrisht, thekon tërshëre janë të ulëta në gluten dhe në të njëjtën kohë dukshë

bottom of page